Широко разпространено е мнението, че инверторните климатици имат режим на работа за охлаждане и за отопление. Това обаче не е точно така.
Технологията за проектиране и дизайн на днешните климатици им представя възможност да обръщат посоката на движение на работния хладилен агент, като по този начин пренасят енергия в желаната посока. Тук вероятно ще се запитате откъде се взима енергията през зимата. Това е топлината, образувана от разликата в температурата на изпарение на хладилния агент (-20 до -40 градуса) и температурата на околната среда.
Компресорът има за задача да осъществи това пренасяне. Стандартните климатици са произведени с компресори, които след захранването работят на пълна мощност, докато температурата в стаята достигне зададената температура. Веднъж, когато климатикът започне да работи, той приема един вид инерция и надвишава зададената му температура на работа, което има за резултат ненужни сметки на електрически ток. Това не звучи добре, ако сме избрали отоплението с климатик заради по-ниските разходи. За да се избегне недоволството на потребителите, производителите въвеждат плавно регулиране на мощността на компресора, като изменението е в зависимост от температурата, която трябва да се достигне. Това се оказва изключително полезно при отопление през зимата.
Инверторите са климатичните системи, при които е осъществено плавно цифрово управление и контрол на мощността на компресора, за постигане на максимална ефективност при отопление.
Инверторните сплит системи автоматично управляват мощността си, за разлика от обикновените сплит системи, които работят в режим "включване" и "изключване". При това зададената температура се поддържа точно колкото е зададена, системата работи по-тихо и се икономисва енергия - от 25% до 72% (в сравнение с обикновенния кондиционер). Освен това инверторите имат доста по-дълъг срок на експлоатация, тъй като защото използваната мощност се понижава, когато температурата в помещението се приближава до необходимата. В този момент инверторният климатик превключва в режим на работа на ниска мощност, за да поддържа температурата в зададените граници, без загуби на електроенергия. Инверторните сплит системи осигуряват плавна смяна на температурата, чиито резултати се стабилна температура в стаята, без риск от изстиване. Употребата на електричество намалява до 72% т.е. инверторният климатик в основното си време на работа работи в икономичен режим. Инверторът може да работи на отопление при отрицателни външни температури (до - 20 градуса Целзий) - нещо, което все още не е въведено за обикновенните сплит системи.
Това е бъдещето на климатичните технологии. За пример можем да вземем Япония, където 98% от продажбите на домашни сплит системи са инверторни.